Historia szkoły

W środowisku lubelskich rzemieślników od dawna mówiło się, że naszemu miastu potrzebna jest szkoła, w której kształcić się będą przyszli czeladnicy i mistrzowie. Pomysł ten został zrealizowany trzydzieści lat temu.

Od 1 września 1993 r. w budynku przy ul. Chopina 28 rozpoczęło naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej pierwszych sześćdziesięciu uczniów w zawodach: fryzjer, ciastkarz i mechanik pojazdów samochodowych.

Początki były trudne, gdyż młodzież uczyła się tylko na drugim piętrze kamienicy. Brakowało pomocy dydaktycznych i sprzętu. Rok później do uczniów klas drugich dołączyli kolejni pierwszoklasiści, a wśród nich również uczniowie Liceum Zawodowego.

W ciągu kilkunastu lat szkoła wciąż zmieniała swoje oblicze, a co najważniejsze stale rozwijała się. Przybywało uczniów, oddziałów, powiększyło się grono pedagogiczne.

Pierwsza nazwa szkoły brzmiała: Średnia Rzemieślnicza Szkoła Zawodowa. Skupiała ona uczniów wielu zawodów. Byli wśród nich: mechanicy pojazdów samochodowych, lakiernicy, blacharze samochodowi, ciastkarze, fryzjerzy, jubilerzy i fotografowie. Nauka przynosiła im wymierne efekty, gdyż po uzyskaniu dyplomu czeladnika w określonym zawodzie, szybko znajdowali pracę. Wielu z nich kontynuowało naukę, inni podejmowali zatrudnienie.

Pierwszym dyrektorem szkoły był Pan Andrzej Lipert, wieloletni nauczyciel i wizytator szkolny. W 1996 roku stanowisko dyrektora objął Pan Eugeniusz Kasprzak. W tym okresie powiększyła się baza lokalowa szkoły. Otrzymaliśmy trzecie, a następnie czwarte piętro  
w kamienicy do własnej dyspozycji. W 1998 roku obowiązki dyrektora szkoły przejęła Pani Barbara Szpura i pełniła tę funkcję do 2007 roku.

W 2000 r. szkoła zmieniła swoją nazwę i strukturę organizacyjną. W miejsce dotychczasowej szkoły zawodowej i Liceum Zawodowego powstało XXI Liceum Profilowane i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 11. Obie szkoły weszły w skład Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie.

Wzbogaciła się znacznie baza lokalowa, powstały nowe pracownie: informatyczna, gastronomiczna oraz językowa. Nowe pomieszczenie otrzymała również biblioteka szkolna. Przybyło pomocy dydaktycznych, powiększyła się również kadra pedagogiczna szkoły. Oczywiście przybywało również wielu nowych uczniów.

W roku jubileuszu X-lecia szkoła otrzymała sztandar, symbol naszego środowiska, tradycji, kultury i obyczajów. Z symboliką tą utożsamiają się uczniowie, nauczyciele, mistrzowie sztuki rzemieślniczej, których ambicją i zadaniem jest kształcić i wyposażyć każdego ucznia w najlepszą wiedzę i umiejętności zawodowe.

W 2007 roku funkcję dyrektora szkoły objęła Pani Monika Burlewicz.

Szkoła wciąż rozwijała swoją bazę lokalową – w 2010 roku utworzono pracownię językową, która pozwala uczniom na efektywną naukę języków obcych: języka angielskiego i języka niemieckiego. Zmodernizowano również pracownię gastronomiczną, w której kształci się młodzież w zawodzie kucharz. Utworzono także pracownię fryzjerską z profesjonalnymi stanowiskami dla przyszłych fryzjerów.

Placówka brała również udział w kampaniach społecznych, takich jak: „Szkoła bez przemocy”, „Zostań dawcą szpiku” oraz „Bezpieczna szkoła”.

Uczniowie w trudniej sytuacji zawsze mogą liczyć na wsparcie psychologa i pedagoga.

Od początku istnienia ideą szkoły było jak najlepsze przygotowanie uczniów do życia zawodowego, dlatego umiejętności praktyczne zdobywają u mistrzów szkolących w zakładach rzemieślniczych i usługowych. Należy podkreślić, że często młodzież ma możliwość zatrudnienia w zakładzie, w którym odbywają praktyczną naukę zawodu.

Staramy się dostosować kształcenie zawodowe do potrzeb rynku unijnego, dlatego stale weryfikujemy i rozwijamy naszą ofertę.

W szkole uczniowie zdobywali wiedzę i kształcili umiejętności w takich zawodach, jak: betoniarz – zbrojarz, blacharz samochodowy, cieśla, cukiernik, dekarz, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektryk, fotograf, fryzjer, kelner, kucharz, kuśnierz, krawiec, lakiernik samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik motocyklowy, monter zabudowy i robót wykończeniowych  
w budownictwie, monter sieci i instalacji sanitarnych, murarz - tynkarz, obuwnik, operator procesów introligatorskich, piekarz, sprzedawca, stolarz, tapicer, rzeźnik-wędliniarz, złotnik – jubiler.

W latach 2002 – 2010 współpracowaliśmy ze szkołą zawodową w Münster w Niemczech. Nasi uczniowie mogli rozwijać swoje kompetencje językowe oraz poznawać kulturę i tradycje naszych sąsiadów.

W ramach programu Leonardo da Vinci w 2009 roku w naszej szkole realizowany był projekt, dzięki któremu młodzież kształcąca się w zawodach mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych wyjechała na zagraniczne praktyki do ośrodka Deula  
w Hildesheim, by tam doskonalić swoje umiejętności zawodowe i językowe.

W roku 2014 zrealizowano kolejny projekt unijny „Pojazdy ekologiczne ratunkiem dla środowiska”. Grupa uczniów – mechaników  
i elektromechaników pojazdów samochodowych odbyła praktyki w Schkeuditz w Niemczech.

W roku 2014/2015 została przeprowadzona w naszej szkole ewaluacja zewnętrzna, w wyniku której poziom spełnienia wymagań został oceniony we wszystkich badanych wymaganiach literką A, co odpowiada najwyższej nocie.

W sierpniu 2015 roku Lubelski Kurator Oświaty Pan Krzysztof Babisz przyznał szkole certyfikat potwierdzający bardzo wysoką jakość pracy.

W roku szkolnym 2017/2018 funkcję dyrektora szkoły powierzono Panu Jerzemu Wójcikowi. W tym roku nasza szkoła zorganizowała kolejną edycję międzyszkolnego konkursu „Zawód moich marzeń”. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i miał na celu rozwijanie u młodych ludzi umiejętności dokonywania świadomego wyboru zawodu oraz kształcenie wyobraźni i kreatywnego myślenia.

Od 1 września 2018 r. funkcję dyrektora szkoły ponownie objęła Pani Monika Burlewicz.

W 2020 roku nastąpiło wygaszenie Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie i wyodrębnienie dwóch samodzielnych placówek. „Na Chopina” młodzież kształciła się w Branżowej Szkole Rzemieślniczej I stopnia oraz Rzemieślniczym Technikum Wielozawodowym im. Jana Kilińskiego w Lublinie.

W roku szkolnym 2021/2022 proponowaliśmy absolwentom szkoły podstawowej kształcenie w siedemnastu zawodach  
w powszechnie uznanych branżach.

Od 1 września 2022 r. dyrektorem szkoły została Pani Magdalena Honig-Michalak. W tym roku w szkole powstała między innymi kolejna pracownia, tym razem utworzono salę do zajęć specjalnych.

Nasi uczniowie chętnie angażują się w akcje charytatywne i uczestniczą w przedsięwzięciach lokalnej społeczności. Młodzież bierze udział w konkursach ogólnopolskich. Należy szczególnie podkreślić sukcesy młodocianych pracowników, którzy kształcą się  
w zawodzie kucharz.

W roku 2022 uczniowie naszej szkoły reprezentowali Polskę we Francji w konkursie kulinarnym Trophee Mille.

Oferta edukacyjna szkoły wciąż wzbogaca się o nowe propozycje. Na rok szkolny 2023/2024 zaproponowaliśmy młodzieży naukę  
w dwóch nowych zawodach: krawiec i kelner.

Od 1 września 2023 r. w klasach pierwszych naukę rozpoczęło ponad 150 młodych ludzi. W roku szkolnym 2023/2024 w Branżowej Szkole Rzemieślniczej I stopnia kształcimy młodzież w szesnastu oddziałach w dziewiętnastu zawodach.

Obecnie placówką zarządza Pani Anna Molas, a funkcję wicedyrektora szkoły pełnią Panie: Monika Burlewicz oraz Anna Gaczkowska.

Od 1993 roku szkołę opuściło wielu absolwentów. Śledzimy ich losy, cieszymy się, że radzą sobie w dorosłym życiu i właściwie wykorzystują zdobyte umiejętności.

Badania losów absolwentów pokazują bardzo wysoki stopień zadowolenia z wyboru naszej szkoły oraz to, że młodzi ludzie poleciliby naukę „na Chopina” - kiedyś gimnazjalistom, a teraz absolwentom szkoły podstawowej.

Młodzież bardzo dobrze ocenia poziom kształcenia umiejętności zawodowych, przydatność praktycznej nauki zawodu, różnorodność zajęć dodatkowych oraz panującą w szkole atmosferę.

Nasi absolwenci po ukończeniu szkoły stają się cenionymi fachowcami na lokalnym i ogólnopolskim rynku pracy.

Zapraszamy młodych ludzi do zapoznania się z ofertą edukacyjną Branżowej Szkoły Rzemieślniczej I stopnia, która od 30 lat funkcjonuje na lubelskim rynku edukacyjnym. Wybór naszej placówki daje możliwość kształcenia nowoczesnymi metodami nie tylko  
w pracowniach szkolnych, ale przede wszystkim pozwala doskonalić umiejętności zawodowe w warunkach realnej pracy, pod okiem najlepszych rzemieślników w regionie.